Maltańczyki – opis rasy, ciekawostki

Maltańczyki to psy ceniące domowy tryb życia. Mimo że jest to rasa kanapowa, to poza leniuchowaniem u boku właściciela uwielbia także zabawę z człowiekiem. Jak możemy bawić się z naszym maltańczykiem w domu? Pierwszym pomysłem na domową zabawę z maltańczykiem może być utworzenie „tunelu” ze stojących w rzędzie taboretów lub krzeseł, które przykrywamy kocem lub prześcieradłem. U wylotu tunelu możemy położyć smakołyk lub zabawkę, by maltańczyk czuł, że przejście „kanałem” będzie dla niego wyzwaniem uwieńczonym nagrodą.

rasy kotów, kociaki, kocięta, atlas zwierząt, świat kotów, zwierzęta domowe
Maltańczyk – zdjęcie ze strony Pixabay.com

Maltańczyk uwielbia wspólne figle z właścicielem, dlatego z pewnością ucieszy go zabawa w chowanego. Wystarczy, że jedna osoba odwróci uwagę psiaka, gdy tymczasem opiekun schowa się w jakimś zakątku domu. Maltańczyk będzie bardzo zdeterminowany, by znaleźć zgubę i okaże wiele radości, gdy uda mu się zlokalizować swojego pana.

Naszego psiaka możemy zachęcić także do poszukiwania ukrytych smakołyków. W tym celu również warto, by inny domownik zajął na chwilę maltańczyka, gdy my tymczasem schowamy przysmak w jakichś zakamarkach (oczywiście w takim miejscu, by pies nie zrobił sobie krzywdy, próbując dostać się do niego). Gdy już ukryjemy małe co nieco, wydajmy komendę „szukaj”, by pupil mógł samodzielnie odnaleźć smakołyk.

psy, atlas psów, atlas zwierząt, świat zwierząt, psiaki, szczenięta, zwierzęta domowe, zwierzęta
Maltańczyk – zdjęcie ze strony Pixabay.com

Maltańczyk ucieszy się także z możliwości wykonywania poleceń swojego opiekuna. Możemy nauczyć go, by przynosił nam rozrzucone po mieszkaniu zabawki, jeśli potrafi rozpoznać je po nazwie. Łatwiejszym wariantem będzie zwykłe aportowanie za pomocą piłki, zabawki lub ulubionych „gadżetów” psa – może to być na przykład skarpetka.

Pamiętajmy, by nagradzać pupila za każdorazowe przyniesienie danego przedmiotu i wypuszczenie go z powrotem właścicielowi. Wystarczy krótka sesja pieszczot, by pies poczuł się doceniony. Istnieje mnóstwo rodzajów zabaw, którymi możemy zadowolić naszego pupila. Najważniejsze, by w figlach towarzyszył mu właściciel, gdyż w innym wypadku maltańczyk nie będzie czerpał przyjemności z samotnej zabawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *